• uncoverUX
  • Posts
  • Brainstorm nie zawsze musi być fuck-upem

Brainstorm nie zawsze musi być fuck-upem

Co może pomóc? Ustalenie zasad burzy, agendy i jasnego celu może pomóc w spełnieniu naszych oczekiwań (tych sprzed sesji).

Brainstorm pozwala odkrywać nowe pomysły, myśleć nieszablonowo. Jest to wygodny sposób na zachęcenie do prawdziwej współpracy i interakcji z zespołem.

Ile razy myślałeś/aś, że Twój zespół wygeneruje świetne nowe pomysły i kreatywne rozwiązania podczas brainstorm'u, ale szybko zweryfikowała Cię rzeczywistość i zdałeś/aś sobie sprawę, że sesja zakończyła się hm... porażką.

Chaotyczna agenda, strach przed oceną, krzyki na spotkaniu, uczestnicy walczący o wykrzesanie z siebie myśli lub pomysłów. Te, z kolei są krytykowane przez jedną osobę. To wszystko może zmienić brainstorm w nieudany eksperyment, który przynosi więcej frustracji niż rezultatów.

Jak zapewnić płynną i produktywną sesję, która może pobudzić kreatywność?

Starannie planując.

Każdy zespół jest inny, zatem połowa sukcesu to dobrze sformułowany problem, ustalenie odpowiednich ram i strategii dla spotkania

Ale dobra, po kolei.

Idealna sesja burzy mózgów powinna przynieść jak najwięcej pomysłów, a uczestnicy mogą swobodnie wyrażać swoje myśli bez obawy o osąd. Jednak wiele rzeczy może pójść nie tak, jak sobie tego życzysz. Wielu ludzi nie potrafi określić oczekiwań i nie mówię tu tylko o projektantach, ale też o PM, developerach, biznesie, stakeholderach. To powoduje, że ciężko zapanować nad grupą. Równie często zdarza się, że kontrolę nad całą sesją przejmuje osoba "z władzą" i ciężko taką osobę opanować.  Są również sytuacje, gdzie wszyscy zaczynają wypowiadać swoje opinie na temat tego, dlaczego pomysły są złe, i zaczynają sprzedawać, dlaczego ich pomysły są dobre.

RED FLAG.

Co może pomóc? Ustalenie zasad burzy, agendy i jasnego celu może pomóc w spełnieniu naszych oczekiwań (tych sprzed sesji).

Oto jak, krok po kroku, prowadzę brainstorm

Krok 1  Grupa kontra jednostkaZdecyduj, czy sesja grupowa czy sesja indywidualna są najlepsze dla problemu. Podczas grupowej burzy mózgów możesz podzielić grupę na podzespoły i przemieszać w nich ludzi, aby zmienić dynamikę interpersonalną.

Krok 2  Wybierz metodęWybierz metodę burzy mózgów. Te, które polecam, to Brainwriting i Brainwalking. Ale są też inne metody, które mogą się sprawdzić np. The 5 Whys, Mind Mapping, Round-Robin, analiza SWOT, Crazy 8s i inne.

Krok 3  Zrekrutuj uczestnikówZbierz odpowiednich ludzi.

Krok 4  Struktura spotkaniaUstal agendę, co się wydarza po kolei. Jasno określ ograniczenia czasowe i trzymaj się ich.

Krok 5  Zdefiniowanie problemuZdefiniuj problem i ustal granice rozwiązań.

Krok 6  IcebreakerPrzeprowadź icebreaker w formie burzy mózgów, aby pomóc swoim zespołom wprawić umysły w ruch, rozgrzać się przed część. Możesz poruszyć banalne tematy takie jak:

  • Opisz swój wymarzony dom

  • Wymień jak najwięcej drużyn koszykówki

  • Pomyśl o jak największej liczbie zastosowań spinacza do papieru

Krok 7  Ustal podstawowe zasadyMów jasno i nie wahaj się przypomnieć grupie o ustalonych zasadach. Wspólnie zakontraktujcie się co można/czego nie można w trakcie spotkania. To ważne, bo możesz tego używać jako argument, aby przywrócić porządek, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli.

Krok 8   PodsumujPodsumuj sesję burzy mózgów — udostępniaj tylko najważniejsze i kluczowe informacje. Roześlij podsumowanie uczestnikom. Ułatwi to przyswajanie informacji. Powszechnie używane narzędzia to Figma, Mural, Prezentacje Google i Notion.

Dobra wiadomość jest taka, że mamy dla Ciebie freebie (które pomoże Ci to wszystko ogarnąć)

Template został zaprojektowany tak, aby usprawnić proces burzy mózgów i wnieść produktywność zespołu na wyższy poziom. Po pobraniu uzyskasz dostęp do:

👉 Zasady burzy mózgów👉 Agenda spotkania burzy mózgów👉 Miejsce na cel burzy mózgów👉 Miejsce na wirtualne post-it👉 Śledzenie zadań dla kolejnych kroków

👀 Ps. Szablon jest w pełni skonfigurować do konkretnych potrzeb, swojego zespołu lub projektu

To tyle, until next time 😎