- uncoverUX
- Posts
- Gdzie pracować jako designer?
Gdzie pracować jako designer?
O tym jak wygląda praca designera (UX/PD/UI) w korporacji, firmie produktowej, software housie/agencji.
Gdzie pracować jako designer? 🤔
Praca projektanta jest różnorodna. Nie mówię tu tylko o tym, że można mieć różne role projektowe, być researcherem, designerem, UIowcem, makieciarzem, zajmować się interakcjami czy prowadzić warsztaty. To, jaka jest praca projektanta, również zależy od specyfiki miejsca w jakim pracujesz. W moim życiu zawodowym, przeszłam przez kilka typów miejsc i jest to świetne doświadczenie. Próbując pracy w różnych miejscach, doświadczasz ich zalet i wad. Dzięki temu możesz wyrobić sobie zdanie, gdzie tak naprawdę chcesz pracować i która ścieżka jest dobra dla ciebie i twojego rozwoju. Najważniejsza jest świadomość, jaką wartość niesie praca w roli projektanta w różnych miejscach: od Software house/agencji, przez pracę przy produkcie, na korporacji kończąc.
📱Firma produktowa
Designer pracujący w firmie produktowej zwykle pracuje tylko nad jednym lub dwoma ficzerami. Możesz więc poświęcić czas na poznanie i zrozumienie produktu lub rozwiązania z bardziej holistycznej perspektywy. Często w firmach produktowych, jest głębsze zrozumienie swojej branży i procesu projektowego. Odpowiedzialności/Rola projektantaJeśli pracujesz w firmie produktowej, najprawdopodobniej pracujesz nad konkretnym obszarem produktu lub usługą oferowaną przez firmę. Masz możliwość poczuć prawdziwy ownership tego, nad czym pracujesz. Często stajesz się orędownikiem ulepszania produktu. To może być naprawdę satysfakcjonujące, ponieważ masz bezpośredni wpływ na sukces produktu. Naprawdę czujesz odpowiedzialność za potencjalny wzrost, jaki może osiągnąć produkt. Pracując nad produktem, nawiązujesz z nim długoterminową relację, która trwa przez cały czas pobytu w tej konkretnej firmie. Może to sprawić, że staniesz się ekspertem w branży.Proces projektowyW zależności od dojrzałości firmy może być różnie. Może być tak jak na załączonym obrazku, który znalazłam na twitterze. Jednak zazwyczaj w produkcie, jako designer masz duży wpływ na to jak mają wyglądać procesy projektowe, możesz je usprawniać. Z produktem, pracujesz nieustannie aby go ulepszać i doskonalić, czasami proces schodzi na drugi plan.
Struktura i zespółProduct designerzy w takim miejscu zazwyczaj pracują z tym samym zespołem product managerów, analityków biznesowych, inżynierów itp. Nie ma tutaj aż takiego przywiązania do struktur hierarchicznych jak w korporacji, ale nie jest tak, że tych struktur w ogóle nie ma. Zespół pracuje nad tym samym celem i zdobywa dużą wiedzę o produkcie, a także o branży. Z mojego doświadczenia, pracowałam w zespole designerów, którego byłem częścią, ale każdy projektant pracował nad osobnymi ficzerami lub tzw. verticals produktu (obszarami). W skład zespołów projektowych wchodziły role wielofunkcyjne, takie jak product ownerzy, product managerowie, researcherzy, inżynierowie, a nawet copywriterzy. W zależności od projektu, od czasu do czasu pracowało się z przedstawicielem sales, marketingu lub customer service, ale główny zespół pozostał ten sam. Dodatkową korzyścią pracy z tymi samymi ludźmi jest tworzenie więzi i relacji ze współpracownikami. Masz okazję dowiedzieć się, jak działają najlepiej i wypracować swój styl współpracy.
Tutaj video w którym Steve Jobs wyjaśnia różnicę między pracą przy produkcie a pracą konsultacyjną/agencyjną:
To praca dla ciebie jeśli
chcesz poznać domenę produktu i obracać się w jej obrębie, a nie pracować nad dużą ilością projektów w różnych domenach
szukasz wolniejszego środowiska w porównaniu z software houseami/agencjami
chcesz opracować wzorce projektowe czy design system, które mogą znacznie przyspieszyć proces pracy zespołu
produkt, przy którym pracujesz jest zgodny z twoim światopoglądem i wartościami
A zastanów się 3 razy, jeśli
jeśli masz być jedynym designerem (częste w małych firmach produktowych/start upach) i być może będziesz musiał wchodzić w różne role, o których początkowo nie myślałeś 🤡
myślisz, że praca nad tym samym produktem może być monotonna (no czasami może - jak każda 👻)
🏠 Software House’y / Agencje
W takich miejscach rodzaj pracy, którą będziesz wykonywać, często opiera się na projektach i może się różnić w zależności od klienta. W jednym tygodniu może to być praca nad UI w aplikacji mobilnej fintech, a w następnym może to być praca warsztatowa nad leadem z zupełnie innej branży. Projekty, zespoły i klienci ciągle się zmieniają. Biorąc to pod uwagę, projektant może bardzo szybko zdobyć duże doświadczenie dzięki samej liczbie projektów, w które zostaje wciągnięty. Często wiedza o rzeczywistym produkcie lub branży jest tylko powierzchowna, ponieważ w następnym tygodniu możesz pracować nad czymś w zupełnie innym sektorze. Sprawy szybko się rozwijają i zmieniają.
Odpowiedzialności/Rola projektanta Tutaj podobnie jak w firmie produktowej, możesz nosić kilka czapek na raz. Zależy to głównie od świadomości i dojrzałości organizacji. Jednak, nie oszukując, często oczekuje się dużej wszechstronności. W twojej roli projektowej często ważniejsza jest optymalizacja pod kątem potrzeb klienta niż optymalizacja pod potrzeby użytkownika. Tak działa ten model biznesowy 🤷♀️ Znalezienie równowagi jest wyzwaniem. W SH projektanci najczęściej prezentują swoją pracę bezpośrednio klientowi. Spotkania takie jak kick off czy regularne review i praca z klientem są na porządku dziennym. Jest tu znacznie więcej możliwości prezentowania i dzielenia się swoją pracą niż w firmach produktowych, gdzie najczęściej obracasz się w gronie zespołu. W SH twoja praca projektowa jest bardziej nastawiona na pomoc klientowi w jego produkcie. Twoja rola w mniejszym stopniu dotyczy długoterminowego sukcesu klienta, a bardziej koncentruje się na tym, jak możesz pomóc ulepszyć lub osiągnąć to, do czego zostałeś przydzielony dla danego klienta.
Proces projektowy Ci którzy pracują w SH / agencjach, są o wiele bardziej nastawieni na pracę nad procesem i jego rozwój. Mają mniejszy związek z rzeczywistym produktem, nad którym współpracują z klientem. Początkowa faza procesu zazwyczaj polega na:
zebraniu i zrozumieniu briefu
zdefiniowanie budżetu projektowego
wypracowanie scope pracy w ramach budżatu
zdefiniowaniu deadline'ów
Następnie wchodzi się w fazę procesu twórczego, wypracowywania tzw. deliverables dla klienta tak by zakończyć pracę projektową na etapie handoff do dev teamu. Często jednak, nie masz komfortu pracy tylko nad jednym projektem, zazwyczaj jesteś zaangażowany w kilku klientów jednocześnie. Praca nad wieloma projektami może być trudna i skutkować nie optymalnymi rozwiązaniami. Jednak z projektu na projekt, możesz zaczynać na świeżo i ulepszać swój proces czy metody 🤩
"To work at a product company you have to love the product. To work at an agency you have to love the process."
Struktura i zespół Jeśli chodzi o temat struktury, zazwyczaj zależy to od agencji i SH. Można spotkać płaskie struktury, ewentualnie podbudowane gronem liderskim wokół konkretnych zespołów klientów: lider - zespół klienta XYZ. Można też spotkać miejsca z o wiele bardziej rozbudowanymi i niejasnymi strukturami hierarchicznymi. Co do zespołów projektowych, zazwyczaj scentralizowany zespół designerów osadza swoich członków w przy konkretnych klientach. Powoduje to pewnego rodzaju dualizm bycia w dwóch zespołach jednocześnie: tym klienckim i tym ogólnym designowym. Ma to swoje plusy i minusy. Przez większość czasu będziesz pracować bezpośrednio z osobami z wewnętrznych zespołów klienta. Innym razem możesz po prostu reviewować lub pitchować rozwiązania, które wypracowałeś wewnętrznie. Niezależnie od scenariusza, zespoły i osoby, z którymi bezpośrednio pracujesz w agencji/sh, będą się zmieniać.
To praca dla ciebie jeśli
szukasz miejsca, gdzie w krótkim czasie chcesz zdobyć doświadczenie pracy nad różnymi projektami, w różnych domenach
chcesz nawiązać kontakty z wieloma różnymi współpracownikami i klientami. Możesz nawiązać kontakty zawodowe na całe życie
lubisz dopracowywać proces i nie nudzi cię edukowanie nad istotą pracy designera
Zastanów się 3 razy, jeśli
jeśli chcesz mieć dogłębną wiedzę o projekcie i lubisz mieć kontekst w swojej pracy. W SH możesz nie widzieć big picture projektu, ponieważ przekazujesz klientowi określony scope w określonym czasie. Możesz zobaczyć tylko wykrojoną część projektu
nie lubisz dynamicznej i zmiennej pracy. W miarę jak SH/agencja pozyskuje więcej klientów, Twoje obciążenie pracą rośnie…
być może będziesz musiał pracować dla klientów i projektów, które Cię nie interesują lub nie są zgodne z Twoimi wartościami.
nie lubisz zmieniać kontekstu i multi-taskingu, a to raczej nieuniknione w takich miejscach.
🏢 Korporacja
Dla wielu brzmi strasznie. Dla mnie też, ale zamierzam być obiektywna i podejść do tematu profesjonalnie. Opowiedzieć Wam z czym to się je i jak to jadłam parę lat temu 🤔
Odpowiedzialności/Rola projektanta Praca w korporacji często pomaga w wyspecjalizowaniu się w danym obszarze jak research, ux design, interaction design czy brand design. Masz możliwość zgłębienia tajników danej branży oraz obszaru projektowego. Twoją rolą jest również zrozumienie skomplikowanej struktury stakeholderów oraz współpraca z nimi. Często więcej w tej pracy polityki, zarządzania niż faktycznego projektowania, ale to również zależy od rodzaju branży.
Proces projektowy Zależy od zespołu. Często, dzięki jasno podzielonym rolom i odpowiedzialnościom projektowym łatwiej się w nim odnaleźć. Nie zawsze jest miejsce na procesy agilowe, często pracuje się w waterfallu i pod presją czasu oraz stakeholderów. Decyzje podejmowane w korporacjach, nawet te projektowe, muszą przechodzic przez kilka szczebli zatwierdzania i jest to często żmudny, czasochłonny proces. W zależności od dojrzałości procesu projektowego, możesz trafić do naprawdę wyspecjalizowanych zespołów i zająć się rozwojem w swojej niszy. Często to właśnie korporacje mają pieniądze, aby prowadzić książkowe procesy.
Struktura i zespół W zależności od rodzaju i branży, w jakiej działa dana korporacja te warunki mogą być inne. W moim wypadku pracowałam w strukturze hierarchicznej z managerem w Polsce, z managerem na szczeblu międzynarodowym oraz zespołem designerów zbazowanym w Polsce i w innym europejskim kraju. Oczywiście, zespół zagraniczny miał często rolę reviewera nad tym co wypracowaliśmy w PL 🤷♀️ Szczerze, taki układ powodował więcej podziałów i nierówności, niż dawał rzeczywistą wartość feedbackową. Miałam również do czynienia ze współpracą z wielkimi centrami serwisowymi z Indii. W korporacji uczysz się współpracy nie tylko w obrębie zespołu, ale przede wszystkim współpracy cross zespołowej na różnych szczeblach.
To praca dla ciebie jeśli
szukasz czegość stabilnego
zależy ci na rozwoju w konkretnej niszy projektowej i/lub branży w jakiej działa korporacja
chcesz zaznać międzynarodowej współpracy
odnajdujesz się dobrze w zawiłych strukturach komunikacji korporacyjnej lub chcesz to poznać i się sprawdzić
Zastanów się 3 razy, jeśli
jesteś indywidualistą/ką i męczy się praca uzależniona od tylu struktur
szukasz pracy w mniej “zabetonowanym” środowisku
zależy ci na pracy z nowymi metodologiami - w korporacji, często musisz podlegać pod procesy, które są przestarzałe a proces ich zmiany jest dość długotrwały
masz cierpliwość do wydłużonych procesów decyzyjnych
Na koniec powiem, że opowiadam to z mojej perspektywy i doświadczenia i zachęcam Cię do krytycznego myślenia. Obserwacje pochodzą wyłącznie z moich własnych doświadczeń zawodowych, więc gorąco zachęcam Cię do zbadania tych środowisk samemu, w celu wyrobienia sobie własnej opinii. Zdobywanie różnorodnego doświadczenia, szczególnie w roli designera, nie jest niczym złym. Pamiętaj, że żadne z opisanych miejsc nie jest lepsze od drugiego i wszystko zależy od ludzi na jakich finalnie trafisz i jakie relacje będą panować w danym miejscu. Wszystko zależy od preferencji pracy i tego, gdzie chcesz być w swojej karierze.